STANDARD FCI č. 76

Stafordšírský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier

FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE  INTERNATIONALE SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13,  Place Albert I  -  B 6530 THUIN (Belg.)

Země původu: Velká Británie

Datum zveřejnění původního platného  standardu: 24.06.1987

Klasifikace FCI:  skupina 3 - teriéři - typu bull - bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost  velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

Charakteristické rysy:   Je známý svou bezmeznou odvahou a  houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

Chování / povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

Hlava a lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou.  Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.

Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich  zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, ani  velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky / čelisti / zuby: Pysky přilehlé  a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým  skusem, tzn. že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do  čelistí.

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům  se rozšiřující.

Hrudní končetiny: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi,  postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé,  vybíhají mírně ven vytočené tlapy.

Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty  nejsou volné.

Tělo: Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta,  hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

Pánevní končetiny: Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní  klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

Tlapy: Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u  jednobarevných jedinců černé.

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a  je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený - lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

Chůze / pohyb: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním  využíváním energie. Končetiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních  končetin vychází zjevný posun. 

Srst: Hladká, krátká a hustá.

Barva: Červená,  plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná  všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Hmotnost: Psi 12,71 - 17,25 kg, Feny 10,89 - 15,43 kg

Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 - 40,64 cm.

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba  považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata,  plně sestouplá v šourku.


Zdroj - www.cmku.cz